PASTACILIĞIN VE BENİM TARİHÇEM :)

Eurybie ve Adrianne yarışma çalışmalarım 3 altın madalya <3

PASTACILIĞIN TARİHÇESİ:

Pastacılığın tasarımsal boyutunu oluşturan Butik pastacılık, ülkemizde son 15 yıldır oldukça popüler..

Dünyada ise başta Fransa olmak üzere yaygınlaşmaya başlayan pastacılığın tarihçesi oldukça eskiye dayanıyor.
Tarihte insanların ilk ekmeği yapmaları ve sonrasında onu çeşitli malzemelerle tatlandırmaları pastacılığın başlangıcı sayılıyor.
Eski Yunanlılar ve Romalılar döneminde çok ilerlemeler kaydeden pastacılık, Roma İmparatorluğunun çöküşü ile büyük bir darbe alsa da; Amerika’nın keşfi ile tekrar canlılık kazanmıştır.
Yeni kıta’nın keşfi, Avrupa’da şeker ve kakao bolluğuna sebep olmuştur. Pastacıların sayısı artsa da devrin kuralları ve imtiyazlı aileleri, pastacıları yalnız kendilerine pasta yapmaları için himaye altına almışlardır.
1270 yılında Paris’te Pastacılar Birliği kurulmuştur. Birlik tek yetkisi doğrultusunda yalnız düğün ve ziyafetlerde pasta satabiliyormuş.
Günümüze kadar gelen çıraklık ise ilk defa bu birliğin nizamnamesinde mevcutmuş. Fransa’da pastacılığın yayılarak yeni bir çığır açması 1789’da büyük Fransa devrimi ile olmuştur.
Yalnızca kraliyet sarayında ve imtiyazlı ailelerde çalışan pastacılar işlerini kaybedince Fransa’nın her tarafına yayılarak pasta imalathanelerini açmışlardır.
Böylece bütün pasta çeşitlerini Fransa’ya yayarak halka tattırmışlardır. Bu şekilde Fransa‘da modern pastacılık doğmuştur.
Modern pastacılığın en önemli önderleri ise şef Aşçı Antonin Careme, Urbain Dubols, İsviçreli Fransız Jules Gouffre, Julien kardeşler ve Pierre Lacam olarak bilinmektedir.
Pastacılık tarihinde büyük dönüşüm 18. yüzyılın başlarında Vatel’in buluşuyla olmuştur. Vatel Krem Şanti’yi bulmuştur. Aynı dönemde Stanislas Leczinki “baba reale” yani “şambaba”’yı keşfetmiştir.
Ünlü Fransız pastacı “Caramel” ile pastacılık daha da gelişmiş ve 19. yüzyılda Paris bir yerde pastacılığın başkenti olmuştur.
20. yüzyılda pasta yapım yöntemlerinde formüllerin geliştirilmesi ve kalitenin artması öne çıkmıştır.
Pastacılık ilerleyen teknolojiden nasibini almış, makineleşmenin yanı sıra kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve katkı maddelerinin sektöre kazandırılmasıyla tat ve pastanın sunuş biçimi daha da önem kazanmıştır.
1930’lu yıllarda Fransa’da pastacılık yapan ise, pastacılığa kattıklarıyla ayrı bir öneme sahiptir.
Günümüzde Le Notre reçetelerine göre hazırlanan mükemmel pastalar, kusursuz kekler ve Fransaya özel pasta çeşitleri Paris’te ve Fransa dışındaki Le Notre pastanelerinin şubeleriyle yaşatılmaya devam etmektedir.
Ayrıca Paris’te bulunan Pastacılık Okulu Ecole Le Notre, uzun yılların bilgi birikimini bu alanda üretim yapanlara ya da yapmak isteyenlere sunarak dünya pastacılığına katkıda bulunmaktadırlar.

Kurabiye (Arapça: ??????,Qurabiy?, Farsça: ??????, Türkçe: Kurabiye, Yunanca: ?????µ????, Kourabiedes, [1]) un, yağ, badem, fıstık, fındık, kakao gibi malzemelerle yapılan bir çeşit bisküvidir.
Dilimize Arapça “kureybiyye” kelimesinden türeyerek giren kurabiye aslen Felemenkçe kökenli bir kelimedir.
Felemenkçe’de küçük çörek anlamına gelen koekje (koekie) kelimesi Kuzey Amerika’ya göç eden Hollandalılar tarafından İngilizce’ye kazandırılmıştır.
Haute- Coutre yani kişiye özel pasta üretimi anlamına gelen pastacılığın bu alanı, yapanı da yiyeni de heyecanlandırıyor.

Butik pastacılık son yıllarda mutfak dünyasında oldukça revaçta.

Cupcake, kurabiye, çikolata ve pastacılık kursları, kitaplar, tarifler eşliğinde sektörde olan meslektaşlarımız ve gönül verenler ile ayrıca sektörel olarak düzenlenen yarışmalar
bu işi profesyonelliğe dökenler ve sadece hobi için yapıp profesyonellik kalitesinde pasta yapanlar ile oldukça zengin ve tatlı bir heyecan yaşamaktalar..
Rengarenk şeker hamurundan yapılan bu pastaların eşliğinde royal icing tekniği ile işleme,boyama,3D pasta tarzlarında yapılan sunumları insan yemeye kıyamasa da en sonunda birer ikişer götürüveriyor.
Nedir peki bu butik pasta? Butik pasta, kişiye özel hazırlanan temeli tasarıma dayanan bir pastacılık faaliyeti. ‘Haute- Coutre’ pasta üretimi de diyebiliriz.
Butik pasta, pastacılığın tasarımsal boyutunu oluşturuyor. Dünyada geçmişi daha eskilere dayanan butik pastacılık ülkemizde son yıllarda önem kazanmaya başladı ve giderek yaygınlaşıyor.
Butik pasta yapımını sektör haline getirip profesyonel pastane açanlar da var, asıl mesleği pastacılık olmayıp bu işi sadece eşine, dostuna pasta yapmak için yapan ya da biraz daha lokal bazlı satış yapan da var.
Bende bu sektöre 2003 yılında KUKİ HOUSE’da henüz 16-17 yaşlarındayken başladım..Hem heykeltraşların yanında hem de alakart sunumda ustamın önerisiyle çalışmaya devam ettim
Dippnot: Kuzenim Fatma Özmen önderliğinde götürüldüğüm (kendisi de ustam ve pasta tasarımcısıdır) ve
Kuki House Executive chef Şemsettin Balıkçı’nın beni işe alım mülakatında iken ha bu kız da iş var derken gözlüklerinin üstünden bakmasını hiç unutmuyorum mesela 🙂
Sonrasında Ankara’da birçok cafe pastane ve otellerde çalışarak meslekte kendimi birçok alanda geliştirmeye devam ettim..Şuan bir işletme bünyesinde olmadan
sizlerden gelen siparişlerle,heykeltraşlığını yaptığım extra işletmeler ve ve verdiğim pastacılık kurslarıyla sektör içerisinde çalışmalarıma devam etmekteyim..
Herkesin kendini ifade ettiği yer vardır..Benim de ellerim eşliğinde hamurla konuşmam mesela..Şeker hamuru işlerken gözleriniz beyniniz ve elleriniz orantılı durumda çalışmak zorundadır..
Resim çizerken heykel işlerken ‘Görebilmek’ ifadesi tam da burada başlayıp cuk diye bu tanıma oturuyor..

Duygu Karaman zatıaliniz ben Ankara’da yaşıyorum. Açıköğretim Muhasebe okumaya çalışırken işine hala devam eden ben güzel sanatlar heykel bölümü isteğimden vazgecemeyince
birde bu yoğunluğun üzerine yetenek sınavlarını herkesten 3 ay sonra kursa yazılarak kazanmaya çalışmıştım fakat o zamanlar örgün öğretim olan heykel bölümünü okumak için
mesleğimi bırakmak hiç işime gelmemişti ve ben işime devam etmeyi tercih ettim..(iyi ki devam etmişim! 🙂
Pastalarım da,maketlerimde ve diğer işlerimde gerek sizlerin isteği gerekse kendi tasarımlarımda bütün yaratıcılık ve yeteneğimi konuşturmak ifade etmek beni ayrıca mutlu ediyor..
Doğum günleri, özel günler, partiler, davetler ile ayrıca heykeltraş çalıştırmayan işletmeler için kişiye özel pastalar, figürler,maketler,katalog çalışmaları yapıyor ve bunları
Duygunun pasta atölyesi-Duygu Karaman isimli Facebook-Tweeter-İnstagram-Snapchat hesaplarımdan paylaşıyorum..
Soru,öneri,bilgi almak ve siparişlerinize chefduygukaraman@hotmail.com üzerinden mail yoluyla cevap veriyoruz..
Pasta yapmak için herhangi bir kursa gitmedim fakat sektöre gönül vermiş bir usta adayı olarak meslektaşlarımızla sahip olduğum bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaktayım..
Gelecek sayıda pastacılıkla ilgili temel bilgiler vermeye devam edecegim..Değerli meslektaşlarıma hürmetlerimi sunar,tatlı günler dilerim.Sevgiyle kalın…

Pasta dekoratörü (Artistic cake master)
Duygu KARAMAN
DUYGUNUN PASTA ATÖLYESİ

2 yorumlar

  1. nalan tarım oglakçıoğlu yaptığı pastada Nisan 1, 2017 Cevapla
    harika bir yazı tekrar okudum :)
    1. Chef Duygu yaptığı pastada Nisan 1, 2017 Cevapla
      Teşekkürler :) ♥

Bir Cevap Yazın

Note: web sitesindeki yorumlar bu web portalının görüşlerini değil yazarların kendi görüşlerini yansıtır. Sizlerden hakaret vb. yorum ve içeriklerden kaçınmanızı rica ediyoruz. Bu tip durumlarda, herhangi bir açıklama yapmadan yorumunuzu silme hakkımız saklıdır.

E-posta adresinizi kimse ile paylaşmayacağız. Gerekli alanlar *

*
*